Vybrané slová

08.03.2013 13:44

Spomínate si, že ste sa kedysi učili vybrané slová? Určite áno. Tak si skúste napr. vybrané slová po v. Koľko sa vám zadarilo? Ak viac ako tri, tak vám blahoželám. Ja som v tomto teste dopadol zle, ale „našťastie“, dostal som druhú šancu. A nielen ja, celá naša rodina žije vybranými slovami. Spolu s našim dieťaťom sme sa všetci naučili 13 vybraných slov po v. Samozrejme v takom poradí ako si to želala pani učiteľka, a tešili sme sa, že to máme za sebou. Napriek tomu, že ani ako žiak, ani ako rodič som nikdy nechápal načo sa učia vybrané slová. Vysvetlili mi však, že to sú slová, v ktorých sa po v píše tvrdé y. Pod váhou tohto argumentu som sa musel skloniť. Mysleli sme si, že sme tento iste významný krok na ceste k úspešnému a šťastnému životu zvládli. Naša radosť však bola predčasná.

Pani učiteľka totiž ochorela a pani učiteľka, ktorá ju zastupovala, chcela vybrané slová po v počuť v úplne inom poradí. No a tak sme sa ich so škrípajúcimi zubami preúčali. Ale keďže dnešná medicína je veľmi pokročilá, naša pôvodná pani učiteľka sa vrátila zdravá ako rybička. Čo malo za následok, že sme sa vybrané slová po v učili znovu v pôvodnom znení, čiže poradí. Môj duševný stav, ktorý s tým súvisel, je už slovami naozaj ťažko vyjadriteľný, ibaže by boli veľmi vybrané.

Ak by vám toto nestačilo ako pointa, tak musím povedať, že príbeh pokračuje. Po pár dňoch písalo naše dieťa diktát, v ktorom urobilo 15 hrubých chýb. V diktáte totiž bolo 15 slov, v ktorých po v nasledovalo y. A keďže slová neboli vybrané, náš vzorný žiačik všade napísal mäkké i, čo sa mi teda zdá celkom logické. Žiaľ, všade malo vraj byť tvrdé. Tak som zobral najmenší slovník slovenského jazyka aký som doma našiel a čuduj sa svet – bolo v ňom habadej slov s tvrdým y, ktoré nie sú vybrané. Chúďatká. A od tej chvíle sa zase zamýšľam, či učenie sa vybraných slov je pri učení sa našej slovenčiny naozaj také dôležité.

Trápi ma to hlavne preto, lebo jazyk je ak nie najdôležitejšia, tak určite jedna z najdôležitejších vecí, ktoré máme. Slovami komunikujeme s inými ľuďmi, ale hlavne aj sami so sebou. Čokoľvek sa v našom živote stane, má slovný obraz v našej mysli. Naše myšlienky, ktoré sa skladajú zo slov, sú pre náš mozog to isté, ako program pre počítač. Mozog, rovnako ako počítač, funguje podľa programov, ktoré do neho vkladáme. Poznám ľudí, ktorí sa vždy pýtajú: Prečo ja nikdy nemôžem schudnúť? A neuvedomujú si, že sa touto otázkou programujú, aby nikdy neschudli. Rovnako poznám ľudí, ktorí sa pýtali: Ako dokážem schudnúť a mať z toho radosť? Tí sa programovali správne a dnes už riešia úplne iné veci ako chudnutie. Verte mi, rozdiel v týchto otázkach je podstatný. Pretože obe otázky nás programujú veľmi, veľmi rozdielne. Prvá otázka – prečo ja nikdy nemôžem schudnúť - k potvrdeniu stavu, druhá – ako dokážem schudnúť - k jeho zmene.

A toto sú veci, ktoré by sme sa mali o slovách učiť. Aby sa nám ich podarilo prepašovať do škôl, tak som pre ne vymyslel aj názov - mohli by sa volať vybrané veci. To by podľa mňa mohlo prejsť.

A keďže všetky moje deti sú ešte školopovinné, musím na záver povedať, že všetky postavy a vybrané slová v tomto príbehu sú vymyslené. A ani žiadne zviera pri ich učení sa netrpelo.